DLE news

DataLife Engine v 14.3

DataLife Engine v 14.3

Byly vyvinuty a přidány následující změny:

1. Instalační program DataLife Engine byl zcela přepracován. Je jednodušší a univerzálnější. Při instalaci si nyní můžete vybrat, v jakém jazyce bude instalace probíhat, a také jaký jazyk bude hlavním jazykem webu. V závislosti na zvoleném jazyce budou nainstalovány odpovídající šablony ve zvoleném jazyce a odpovídající záznamy budou provedeny v databázi. Celá instalace také probíhá pomocí technologie AJAX v plně automatickém režimu.

2. U jazykových balíčků umístěných ve složce /language / byla přidána možnost zadat další informace o jazyce, které lze později použít při zobrazení seznamu jazyků. Například výstup jména v národním jazyce pro pohodlnější vnímání požadovaného jazyka osobou. Nejen název složky, kde se jazykový balíček nachází.

3. U šablon umístěných ve složce /templates / byla přidána možnost zadat další informace o šabloně, které lze později využít při zobrazení seznamu šablon. Například výstup názvu šablony v seznamu šablon na webu pro pohodlnější vnímání požadovaného názvu šablony. A nejen název složky, kde se šablona nachází.

4. Přidána ukrajinská lokalizace skriptu Datalife Engine. Ukrajinština je nyní součástí standardní distribuce a v budoucnu bude podporována při aktualizaci.

5. Přidána možnost měnit jazyk ovládacího panelu DataLife Engine za chodu, být na jakékoli stránce ovládacího panelu, bez nutnosti odhlašování a opětovného vstupu do ovládacího panelu. Uživatel administračního panelu si může vybrat kterýkoli z jazyků dostupných v systému.

6. Přidána možnost nastavit pořadí kategorií pro publikace, pokud je u zpráv povoleno přidat publikaci do několika kategorií. Pořadí kategorií bude nastaveno v pořadí, v jakém byly vybrány uživatelem při přidávání nebo úpravě publikace, nikoli v pořadí, ve kterém jsou seřazeny v admin panelu. Pokud je například první kategorie v seznamu "Ve světě" a druhá "Sport" a uživatel nejprve vybral "Sport" a teprve potom "Ve světě", pak jejich řazení a výstup ze zpráv budou také dodrženy v tomto pořadí.

7. Přidána možnost zobrazit náhledový obrázek vložený do komentáře ihned po přidání komentáře, bez nutnosti znovu načítat stránku. Pokud byl přidán komentář, který obsahuje menší kopii původního obrázku, zobrazení zvětšené kopie bude dostupné kliknutím, ihned po zobrazení komentáře na stránce.

8. Přidána možnost prohlížet si originální obrázek z menší kopie obrázků pro komentáře, pokud je na webu povolena navigace AJAX nebo dynamické načítání komentářů.

9. Přidána podpora pro odesílání hlavičky HTTP Last-Modified pro všechny stránky webu, které zobrazují krátké publikace, nejen úplné zprávy jako dříve. V tomto případě se u všech publikací umístěných na stránce zaznamená datum přidání nebo úpravy a uvede se správné datum poslední přidané nebo upravené publikace na stránce.

10. Pro všechny stránky webu, které zobrazují krátké publikace, přidána podpora pro vrácení HTTP hlavičky „304 Not Modified“ v případě odeslání odpovídajícího požadavku z vyhledávačů na server. To zohledňuje data přidání nebo úpravy všech publikací publikovaných na stránce, a to jak pomocí značek {content}, tak značek {custom}. Sníží se tím spotřeba provozu na serveru a výrazně se urychlí indexování a reindexace webu vyhledávači.

11. Přidána podpora pro zobrazování reklamních materiálů, které se nastavují v sekci ad management v admin panelu pro šablony a publikace, které jsou vydávány pomocí vlastního výstupního tagu {custom ...}. Nyní můžete v šablonách, které přiřadíte při zobrazování publikací, používat značky banneru nastavené na panelu správce.

12. Pro vlastní výstup publikací {custom ...} přidána podpora pro nový parametr banners="yes" , který povoluje nebo zakazuje výstup reklamních materiálů, které jsou přiřazeny k výstupu mezi publikacemi. Tento parametr může nabývat dvou hodnot: "yes" pro povolení výstupu a "no" pro zakázání výstupu. Ve výchozím nastavení, pokud tento parametr není součástí značek, bude zobrazování reklamních materiálů mezi publikacemi zakázáno.

13. Logika a principy vytváření popisných meta tagů pro stránky webu,  které zobrazují krátké publikace, byly zcela přepracovány. Nyní se popis zadaný v nastavení skriptu používá pouze pro hlavní stránku vašeho webu a popis zadaný v parametrech kategorie se používá pouze pro první stránku kategorie, pro všechny ostatní stránky se tato metaznačka generuje automaticky, na základě obsahu publikací, které jsou zobrazeny na této stránce. Všechny stránky tak mají svůj unikátní meta tag description, který pozitivně ovlivní SEO optimalizaci vašeho webu.

14 Pro cachovací systém Memcache byl přidán nový systém hledání klíčů uložených v cache, což vede ke správnějšímu vymazání prvků cache a aktualizaci obsahu na stránce. To platí zejména pro nabité projekty

15. V nastavení skriptu si nyní můžete vybrat, jak se má zobrazovat forma odpovědí na komentáře, pokud je povolena podpora stromových komentářů. Na výběr jsou tři možnosti: „Po komentáři bez editoru“, „Po komentáři s editorem“, „V vyskakovacím okně“.

16. Modul „Sdílejte zajímavé materiály“ byl plně integrován do jazykového systému DataLife Engine a ke generování informací využívá soubory jazykových skriptů. Při použití jiných jazyků tedy bude přepínání automatické a nevyžaduje úpravu souborů. Také v tomto modulu se kontrolují kontrolní součty na změny obsahu, a pokud dojde ke změně, text nebude zvýrazněn, pokud kontrolní součet nesouhlasí, takže není zvýrazněn text, se kterým uživatel webu sdílel.

17. Aktualizováno na aktuální verzi systému pro zvýraznění zdrojového kódu publikovaného v značkách [cоde] ... [/cоde] aktuální. Navíc byl výrazně přepracován pro lepší a lepší automatické rozpoznávání jazyka publikovaného kódu. A také přidána podpora velkého množství jazyků a různých konfigurací. Nyní je zajištěno kvalitní zvýraznění nejen pro HTML nebo JS, ale i pro další jazyky a kódy.

18. Přepracován a vylepšen systém zobrazování přidávání publikací do záložek a jejich mazání a také zobrazování informací o tom, zda jsou novinky v záložkách či nikoliv. Nyní, bez ohledu na to, zda je na webu povoleno nebo zakázáno ukládání do mezipaměti, návštěvník webu při prohlížení krátkých zpráv vždy uvidí aktuální informace, ať už je jeho publikace v záložkách nebo ne, i když je ukládání do mezipaměti povoleno. Funkce cachování se přitom nijak neztrácejí a jsou využívány.

19. Pro typografické zpracování textu v editorech byla přidána možnost vyloučit zpracování publikovaného obsahu v BB tagech zdrojového kódu [cоde] ... [/cоde] a také v odpovídajících HTML tagech, které jsou slouží ke zveřejnění zdrojového kódu.

20. Editor TinyMCE byl aktualizován na současnou řadu 5.7.x a také byl výrazně přepracován pro pohodlnější práci. Tento editor byl přiřazen ve výchozím nastavení při instalaci DataLife Engine na server.

21. Pro editor TinyMCE je přidána možnost nahrávat obrázky na server jednoduchým přenosem obrázkových souborů pomocí metody „Drag and Drop“ do editoru a také nahráváním obrázků na server ze schránky prohlížeče.

22. Pro editora TinyMCE přidaná ochrana proti možné náhodné ztrátě dat při psaní publikací. Pokud například při psaní příspěvku a jeho neukládání omylem kliknete na odkaz, který vede k tomu, že uživatel stránku opustí, pak obdržíte upozornění, že data mohou být ztracena a budete muset akci dodatečně potvrdit. Také pokud prohlížeč zamrzne nebo uživatel stránku přesto opustí, může editor obnovit poslední obsah uložený v místním úložišti. Automatické ukládání probíhá každých 20 sekund a data pro obnovu jsou uložena po dobu 10 minut.

23. Přidána možnost upravovat nahrané nebo vložené obrázky pro editor TinyMCE. Editační funkce obsahují funkce jako změna velikosti, změna orientace, zrcadlení, změna jasu a kontrastu atd. Upravený obrázek v editoru bude automaticky nahrán na server.

24. U editoru TinyMCE přibyla možnost ovládat vizuální design obsahu editoru prostřednictvím šablon, při psaní příspěvku nebo komentářů. Chcete-li to provést, stačí umístit soubor editor.css s požadovanými styly návrhu do kořenového adresáře vaší šablony. Tato inovace bude užitečná k zajištění toho, aby se text, který uživatelé píší, co nejvíce přiblížil designu obsahu, který je použit v šabloně. Umístění tohoto souboru v šabloně je volitelné, pokud není k dispozici, použije se standardní design obsahu.

25. Pro editory TinyMCE a Froala, používané na stránce pro komentáře , byl přepracován a vylepšen systém pro citování textu komentářů ostatních uživatelů zvýrazněných na stránce. Místo značek BBCODES se nyní používají vizuální uvozovky a jsou přidány konce řádků, pokud jsou ve vybraném textu přítomny.

26. Byly provedeny změny v systému pro nahrávání obrázků na server pomocí DataLife Engine. Pokud jméno neobsahuje dočasnou předponu stahování, bude přidáno ke jménu a pokud jméno již tuto předponu obsahuje, nebude přidáno. K názvu jsou přidány dočasné předpony, aby se předešlo duplikaci názvů nahraných souborů na server, a tím byly chráněny jiné obrázky, které byly dříve na server nahrány se stejným názvem, před přepsáním. Tato novinka se bude hodit v případě kopírování obrázků z jiných stránek do DLE nebo používání podobného systému označování jmen, protože umožňuje vyhnout se vícenásobné duplikaci prefixu v názvu obrázku při kopírování.

27. Pro šablony statických stránek (static.tpl) byla přidána podpora pro nové značky: {full-link}, která vydává adresu URL pro tuto statickou stránku, a {print-link}, která vydává adresu URL tisknutelné verze této stránky strana. Tyto značky se vám budou hodit, když potřebujete vlastní design pro odkazy na stránce, nebo jejich speciální výstup, například pro zobrazení QR kódu pro mobilní zařízení apod.

28. Výrazně se zlepšila práce s cronem na místě. Pokud cron potřebuje provést nějaké těžké operace, jako je vícenásobné smazání velkého počtu uživatelů, a prostředky serveru vám podle určitých limitů neumožňují provést vše najednou, pak se cron bude provádět každé dvě minuty, dokud jsou provedeny všechny potřebné akce .

29. Přepracován a vylepšen systém AJAX pro přidávání komentářů na stránky. Pokud nastavení skriptu obsahuje slučování komentářů na webu a uživatel přidá ke svému komentáři další, pak bude stránka aktualizována a doplněna o text jeho předchozího komentáře. A pokud je přidružení deaktivováno, jeho další komentáře budou přidávány postupně jeden po druhém a všechny budou okamžitě viditelné bez opětovného načítání stránky.

30. Výrazně přepracován a vylepšen systém odpovědí AJAX pro komentáře, pokud jsou povoleny stromové komentáře. Změny zlepšily umístění přidaných odpovědí a také vytvoření struktury DOM prvků, které již nepoužívají mezivrstvy a prvky, což umožňuje lépe se přizpůsobit rozložení šablony.

31. Pro mikromarkup hodnocení publikací bylo přidáno použití zlomkové hodnoty parametru itemprop="ratingValue" , nyní v této hodnotě místo celočíselné hodnoty např. 4 přesnější hodnota se použije např. 4.3. To umožní vyhledávačům zobrazovat ve výsledcích vyhledávání přesnější stupnici hodnocení.

32. V systému byly provedeny změny pro automatické mazání uživatelů, pokud nenavštívili stránky v době uvedené v nastavení. Pokud je v nastavení webu povoleno automatické mazání uživatelů, uživatelé budou smazáni ze všech skupin kromě skupiny správců. Dříve bylo mazání prováděno pouze ze standardní skupiny „Návštěvníci“ a ostatní skupiny nebyly ovlivněny.

33. Vylepšená synchronizace dat mezipaměti počítadla po zobrazení s daty zobrazenými na webu, což zabraňuje nekontrolovanému hromadění dat v tabulce na vysoce zatížených a navštěvovaných webech.

34. Vylepšen systém hromadného rozesílání emailů v ovládacím panelu skriptů v modulu "Odesílání zpráv". Přepracován systém pro řešení případných chyb při odesílání e-mailů. Pokud váš server neodpověděl správně nebo se vyskytly nějaké chyby nebo omezení, všechny odpovědi serveru budou zpracovány správně. Administrátor obdrží podrobnou odpověď ze serveru a bude mít také možnost pokračovat v odesílání zpráv bez opětovného načítání stránky. Bez vysvětlení důvodů hromadného rozesílání nedochází k možnému zablokování odesílání zpráv.

35. Přepracován a vylepšen systém vyhledávání na stránkách, pokud je vyhledávání prováděno pomocí klíčových slov obsahujících speciální znaky. Například uvozovky a další znaky. Hledání podle těchto slov je nyní správnější a relevantnější.

36. Optimalizováno zobrazení některých prvků ovládacího panelu na mobilních zařízeních. Opraveny zjištěné nedostatky v zobrazení některých prvků stránek ovládacího panelu.

37. Přehrávač videa DLE byl aktualizován na aktuální verzi, byla provedena řada optimalizací a oprav chyb a v případě použití videí s adaptivním bitratem na webu se výrazně zmenšila velikost kódu stahovaného přehrávače , což urychluje načítání stránek, kde se toto video nachází.

38. Vylepšeno vytváření metaznačky og:description protokolu Open Graph při prohlížení úplných zpráv. Nyní, při vytváření této značky, pokud jsou v textu textové odkazy, bez generování kódu, jsou také odstraněny a nejsou použity. Pokud například text obsahuje odkaz https://site.ru, bude smazán. Tato inovace vám umožňuje nepodílet se na tvorbě popisu odkazu, který je jednoduše zveřejněn v textových doplňkových a dalších polích. Díky tomu je popis správnější a správnější.

39. Vylepšen systém odesílání e-mailových zpráv ze stránky a také zabráněno možnému nouzovému ukončení zasílání dopisů, pokud je poštovní adresa některého příjemce dopisu nesprávná.

40. Vylepšený systém automatické aktualizace DataLife Engine. Pokud se automatická aktualizace nezdařila kvůli neočekávané chybě serveru, zobrazí se správci úplné informace o chybě, kterou server vrátil, a také odpověď, která přišla ze serveru, nikoli pouze upozornění, že došlo k chybě. Tyto informace pomohou správci webu odstranit příčiny problému.

41. Aktualizována knihovna PHPMailer pro odesílání e-mailů z webu na aktuální verzi.

42. Byly provedeny změny v systému zobrazování reklamních materiálů určených k zobrazování „mezi krátkými zprávami“. Nyní se budou vždy zobrazovat přesně mezi krátkými zprávami, bez ohledu na počet novinek na stránce, a nikdy se nebudou zobrazovat před nebo po zprávách.

43. Změny byly provedeny v systému práce s tagy šablony [if ..] [/if], v případě, že bude použit zkrácený výstup nějaké informace, pak bude stále vyhledávání zadaných parametrů v těchto značkách být proveden v plné hodnotě. Například při zobrazení zkrácených informací na webu se značkou {short-story limit= "200"}, pak pomocí [if short_story~ "text"] ... [/if] bude vyhledávání provedeno na celém krátký popis, a to nejen na prvních 200 znaků.

44. Vyřazena podpora pro PHP 5. xx. Vývoj a podpora PHP 5 vývojáři PHP opustili před několika lety. Neprovedli jsme žádné nevratné a nepodporované změny kódu, které by nefungovaly na řadě PHP 5, nicméně tato řada již není podporována. Testování DLE se na něm neprovádí. Minimální požadovaná verze PHP je 7.0 nebo vyšší.

45. Podpora pro metodu rozšířené autorizace v ovládacím panelu DataLife Engine byla zrušena. Tato metoda byla zavedena v DLE verze 5.3 a je ze své podstaty zastaralá. Nepřidal žádnou další ochranu v současných podmínkách a realitě oproti obvyklému způsobu ochrany implementovanému v DLE aktuálních verzí a použil stejné základní heslo pro HTTP autorizaci. Uživatelé, kteří stále chtějí přidat další ochranu do svého administrátorského panelu, mohou nadále používat HTTP autorizaci, pouze k tomu musíte umístit svůj soubor samostatně .htpasswd a napsat k němu cestu do htaccess. Udělejte si tak autorizaci nezávislou na DLE a pomocí dalšího vlastního hesla.

46. Opraven problém, kdy systém automatického vyplňování nefungoval pro další pole, která mají typ „křížových odkazů“, pro slova obsahující některé speciální znaky, jako je ampersand „&“ a řada dalších.

47. Opraven problém, kdy systém automatického vyplňování pro cloud tagů nefungoval, pokud byla použita slova obsahující některé speciální znaky, jako je ampersand „&“ a řada dalších.

48. Opraven problém, kdy se některé znaky mohly nesprávně zobrazovat při citování komentářů obsahujících tagy pro vložení zdrojového kódu pomocí editoru BBCODES.

49. Opraven problém, kdy sekce "IP Utilities" na panelu administrátora nefungovala správně při použití PHP řádku 8. xx

50. Opraven problém, kdy při použití pravítka PHP 8 nefungovalo zobrazování reklamních materiálů s možností „mezi publikacemi“. xx

51. Opraven problém, kdy některé značky ve výstupní šabloně komentářů (comments.tpl) nefungovaly správně.

52. Opraven problém, kdy se nepoužívala a nepoužívala mezipaměť pro kanály RSS z webu.

53. Opraven problém, kdy výběr kategorie nefungoval při použití DLE API v modulech třetích stran na MySQL 8. xx

54. Opraven problém, kdy při hromadném odebrání z moderování publikací, které již nebyly moderovány, ale byly dříve publikovány, byla duplikována další pole typu „křížové odkazy“.

55. Opraven problém, kdy při povolení 3 typů NC a zobrazení úplných informací z uživatelského profilu nefungoval výstup dalších polí publikací.

56. Opraven problém, kdy v sekci pro úpravy komentářů na panelu administrátora bylo při procházení stránkami resetováno klíčové slovo pro vyhledávání.

57. Opraveny všechny dříve zjištěné a hlášené drobné chyby ve skriptu.

Share This
news
Novinky
DataLife Engine v 14.2
news
Novinky
DataLife Engine v 15.0

Mohlo by Vás zajímat

icon

+420 720 255 339

V případě dotazů nám neváhejte zavolat.
podpora

Podpora 24/7

Vaše dotazy zodpovíme kdykoliv!
icon

info@dle.cz

Zaujali jsme Vás? Napište nám!
logo

Existuje známé rčení, že nic není originální, a to je do jisté míry pravda. Praxe designu – jako každá umělecká disciplína – je stará a designéři staví na inovacích těch, kteří přišli dříve.
My se snažíme stát na ramenou těch obrů. A fáze konceptu a nápadu v procesu navrhování je místem, kde dochází ke skutečně originálním kreativním jiskrám.

Kontaktní informace

Adresa
Nová Kolonie 1449/4, Praha 5, Stodůlky
Email
info@dle.cz

Sociální sítě